80 نفر آنلاین

تازه ترین آهنگ ها

خانه

حق نشر یا کپی رایت

حق نشر یا کپی رایت

حق نشر یا کپی رایت

کپی رایت بصورت روزانه زندگی ما را لمس می کند. چه کتاب بخوانید، چه فیلم تماشا کنید، چه موسیقی منتقل کنید و چه عکس بگیرید، مشکلات مربوط به حق چاپ همیشه وجود دارند. هدف اصلی ایجاد حقوق کپی رایت برقراری تعادل میان منافع افرادی است که کار خلاقانه و تولید اثر انجام میدهند با طرف دیگر یعنی منافع عمومی و غیر بوده است. همچنین این حقوق برای دسترسی گسترده تر به کارخلاقانه و محتوای ایجاد شده می باشد.

کپی رایت یا حق نشر چیست ؟

کپی رایت با حق چاپ (حق نشر) که ما در زبان فارسی آن را میشناسیم تفاوتی ندارد و تنها اجرا و رعایت کردن آن تفاوت ایجاد می کند. کپی رایت نوعی حقوق با مالکیت مادی و معنوی است که به صاحب آن این حق انحصاری را می دهد که از اثر خلاقانه خود و منافع آن محافظت کند. کپی رایت (حق نشر) در واقع یک اصطلاح حقوقی برای توصیف حقوق سازندگان و تولید کنندگان آثار خلاقانه می باشد که تمام افراد ملزم به رعایت آن هستند. باید به این نکته هم توجه داشت که کپی رایت فقط از بیان اصلی ایده در قالب یک کار خلاقانه محافظت میکند، اما خود ایده را شامل نمیشود و فقط در گستردگی عبارات خاصی حضور دارد.

دسته بندی هایی که شامل حقوق کپی رایت می شوند :

آثاری که تحت پوشش قانون حق نشر (کپی رایت) قرار دارند را میتوان در چند بخش دسته بندی کرد از جمله : موسیقی، کتاب و نویسندگی، هنر نقاشی و مجسمه سازی، فیلم سازی، برنامه سازی رایانه ای و پایگاه های داده، تبلیغات و انواع نقشه ها.

با استفاده از کپی رایت (حق نشر) از چه آثاری می توان محافظت کرد؟

با اینکه لیست جامعی از آثار تحت پوشش قانون حق نشر یا کپی رایت در دنیای ادب، هنر و موسیقی پیدا نمی شود، اما می توان به طور کلی آثاری که توسط حق نشر (حق چاپ) در سراسر جهان محافظت می شوند را شامل موارد زیر دانست :

1- انواع آثار صوتی، تصویری و تصنیفی موسیقی (آثار دیجیتال یا فیزیکی)

2- آثار ادبی مانند رمان، شعر، ترانه و نمایشنامه

3- آثار مرجع، نقاشی، عکس و تبلیغات

4- انواع فیلم ها

کپی رایت به شما چه حقوقی می دهد؟

در اکثر قوانین کپی رایت عنوان شده است که صاحب اثر از نظر اقتصادی حق دارد اجازه استفاده در رابطه با یک اثر را بگیرد یا در بعضی موارد برای استفاده از کار خود پاداش دریافت کند.

تحت قانون کپی رایت دو نوع حق وجود دارد :

1- حقوق اقتصادی کپی رایت، که به صاحب آن اجازه می دهد پاداش مالی خود را از استفاده دیگران از آثار خود دریافت کند. (مالکیت مادی)

2- حقوق اخلاقی کپی رایت : که به صاحب حقوق اجازه می دهد از منافع غیر اقتصادی خود محافظت می کند. (مالکیت معنوی)

حق ادعای تألیف یک اثر و حق مخالفت با تغییر در اثری که می تواند به اعتبار سازنده آسیب برساند، از جمله حقوق اخلاقی شناخته شده گسترده است.

کمیته دائمی کپی رایت و حق نشر

کمیته دائمی حق نشر و حقوق وابسته، مجلسی است که در آن کشورهای عضو و ناظران برای بحث و گفتگو، بحث و تصمیم گیری در مورد موضوعات مربوط به توسعه چارچوب های حقوق بین الملل متعادل کننده کپی رایت برای برآوردن نیازهای تکاملی جامعه گردهم می آیند.

مدیریت جمعی حق نشر چیست؟

مدیریت جمعی عبارت است از اعمال حق نشر و حقوق مربوط توسط سازمانهایی که به نفع خود و از طرف صاحبان حقوق اقدام می کنند.

به عنوان مثال: یک نویسنده ممکن است اجازه دهد کارش تحت شرایط خاصی روی صحنه اجرا شود، یا یک نوازنده موافقت کند که اجرایی روی CD ضبط شود. با این حال ارتباط با هر تئاتر یا ایستگاه رادیویی برای مذاکره در مورد مجوز استفاده از کار آنها غیرممکن است. این جایی است که حقوق جمعی و به ویژه سازمان های مدیریت جمعی (CMO) وارد می شوند.

 

حق نشر یا کپی رایت در فازتوموزیک

در فاز تو موزیک آهنگ ها و آثاری که در مرحله فروش قرار دارند و یا کاملا فروشی باشند در زمان فروش خود منتشر نمیشوند. مالکیت تمام حقوق مادی و معنوی آثار و آهنگ های منتشر شده در فازتوموزیک متعلق به خوانندگان و صاحبان اثر است و فاز تو موزیک تنها انتشار دهنده آثار می باشد. با توجه به اینکه آهنگ ها ممکن از سایت ها و منابع مختلف جمع آوری گردند، این امکان را برای خواننده فراهم آورده ایم تا صاحب اثر (خواننده یا ناشرین) درخواست حذف آهنگ یا تغییر مشخصات ثبت شده را داشته باشد. شما صاحب اثر گرامی میتوانید :

 از طریق این لینک درخواست خود را ارسال فرمایید..

 

    لینک کوتاه مطلب:
درخواست بررسی این مطلب
کد امنیتی سایت

ثبت دیدگاه

کد امنیتی
برای تغییر کد امنیتی روی تصویر، ضربه بزنید

لینک صفحه کپی شد
ترانه مورد نظر کپی شد