86 نفر آنلاین

جدیدترین آهنگـــ های منتشر شده

خانه اخبار موسیقی رپ فارس چگونه به اینجا رسید !

رپ فارس چگونه به اینجا رسید !

تصویر رپ فارس چگونه به اینجا رسید !
امتیاز : 3 از 5 ؛ به‌دست 24 فرد ؛ جمع امتیاز 76

توضیحات مختصر و خلاصه شده درباره شکل گیری رپ فارسی یا پرشین رپ یا گفت آواز در ایران ؛ رپ فارسی چگونه به اینجا رسید !

در این مطلب اطلاعات و توضیحات خود را با ما و علاقمندان موسیقی اشتراک بگذارید

 

با عرض سلام خدمت همه مخاطبان عزیز

با طرح این سوال که رپ فارس ایران چگونه به اینجا رسید!؟ توضیحات مرتبط با بحث را آغاز میکنم

همه ما می دانیم که ایران از ابتدای تمدن، مهد پرورش شاعران، هنرمندان و اسطوره های تاریخ بوده است، پس بدون هیچ مقدمه ای بهتر است که به اصل مطلب بپردازیم.

آغاز کار

با شروع به کار خوانندگان بزرگی مثل شایان (شایان، اولین رپ کن ایران محسوب میشود)، امزیپر، دیو و هیچکس خیلی از طرفداران موسیقی بخصوص جوانان به این سبک روی آوردند و به آن علاقمند شدند و همین علاقمندی مردم به این سبک باعث شد خیلی از کسانی که عشق به خوانندگی و رپ داشتند به خود بیایند تا این سبک نوپا و ابتکاری را به صورت حرفه ای و همه گیر در ایران انجام دهند که موفق نیز شدند..

اولین آهنگ و آلبوم

آهنگ "اختلاف" (اینجا تهرانه) از سروش لشکری ملقب به هیچکس تاثیر گذارترین آهنگ رپ فارسی بود و توانست آغاز موسیقی زیرزمینی را نمایان تر از پیش کند. وی با بنیان‌گذاری گروه‌های موسیقی زیرزمینی ۰۲۱، صامت و ملتفت اولین گام های گسترش رپ فارسی را برداشت. اختلاف یکی از آهنگ های اولین آلبوم رپ فارسی بود. لازم به ذکر است ریویل یکی از معدود افرادی که به زبان انگلیسی رپ می کند در این آلبوم حضوری موفق داشت و در کسب شهرت و جهانی شدن رپ فارس کم تاثیر نبود.

اولین گروه

زمانی که "رپ" در ذهن مردم جای گرفت خوانندگان خیلی اندکی مطرح بودند که بسیاری از آنان همچنان به فعالیت هنری خود ادامه میدهند. اولین گروه رپ فارسی 021 بود که با همکاری گروه زدبازی و هیچکس شکل گرفت، پس از خروج زدبازی از ایران و سکونت در لندن هیچکس با رضا تری پاک سابق یا همان رضا پیشرو گروه صامت را تشکیل دادند، بدلیل اینکه اولین آهنگ ها و اجراهای زنده حرفه ای در این سبک توسط سروش لشکری (هیچکس) ضبط و پخش شد، او را پدر رپ فارس می دانند.

گسترش رپ فارس

کم کم هنرمندان بیشتری پا به این عرصه گذاشتند و رپ فارس و موسیقی زیر زمین قدرتمند تر از قبل شد و شنوندگان بیشتری نسبت به روزهای آغازین خود پیدا کرد.

با شروع به کار خوانندگان جدیدتری مثل امیر تتلو و تهی، رضایا و آرمین 2afm،حسین ابلیس، مدمتال، مسعود سعیدی و فلاکت رپ فارسی تحولی دیگر پیدا کرد و سبک های پاپ ، آر ان بی، جاز، بلوز و متال و ... با رپ در آمیختند و زمینه پیدایش سبک های جدید دیگر نیز شدند، این امر باعث گردید تا مخاطبان بیشتری جذب این سبک نوپا شوند، همچنین خیلی از خوانندگان دیگری به روی کار آمدند تا موجب پیشرفت و گسترش رپ و موسیقی زیرزمینی شوند.

(ادامه اسامی اصلی ترین افراد یاری دهنده این امر در پایان متن آورده شده است)

"اولین موزیک ویدئو در رپ فارسی با نام برو از پیش من توسط پیشرو، تهی، تتلو، روزبه قائم ضبط، اجرا و پخش شد"

باید این نکته را هم یاد آوری کرد که توضیحات داده شده نسبت به گستردگی رپ فارسی شاید کامل نباشد، اما هدف اطلاع از چگونگی شکل گیری این سبک خاص بوده است.

.... .... .... .... .... .... .... .... .... ....

اولین خواننده ها

در حال حاضر تعداد خوانندگان رپ در کشور تا آنجایی زیاد شده است که نمیتوان اسم خوانندگان را حتی در یک مطلب نوشت اما میتوان به راحتی از افراد هنرمند و کسانی که در زمان شکل گیری و شروع رپ در ایران فعالیت کردند و در این سبک، حرفه ای گام برداشتند نام ببرد تا علاقمندان با پیشنیه این نوع از موسیقی در ایران بیشتر آشنا شوند. البته باید این رو هم ذکر کرد که گاهی پیش میاد یکسری افراد به یک خواننده 6و8 خوان لس آنجلسی لقب اولین رپر را میدهند که این اصلا درست نیست و آن خواننده هیچوقت رپ کن یا رپر نبوده است.

شایان (لقب:اولین رپر ایرانی)، سروش هیچ کس (لقب:پدر رپ)، امزیپر، گروه زدبازی(سامان ویلسون،مهراد هیدن،سهراب ام جی،علیرضاجی-جی و سیجل)، رضا پیشرو (لقب:شاه رپ) ، (یاسر) یاس، دیـو (DEEV)، حسین تهی، امیر تتلو (RnB) ، حسین ابلیس، شاهین فلاکت، بهــرام (لقب:اعتبار رپ فارس)، حسام استپس، تیغه، مد متال، رضایا و آرمین (2AFM)، مسیح و آرش (AP)، علی اوج (کینگ سابق)، ساتراپ، محمد بیباک، ریویل، عرفان .


با تشکر از صبوری شما

ما در این مطلب به هیچ عنوان به حواشی و اتفاقات خارج از موسیقی خوانندگان نمیپردازیم..

شما هم میتوانید توضیحات مرتبط خود را برای ما از طریق دیدگاه ارسال کنید تا به این مطلب اضافه شود

آهنگ‌های مرتبط و هم دسته ...

دیدگاه های

رپ فارس چگونه به اینجا رسید !
 • امیرعلی

  امیرعلی

  به تاریخ 1399/05/01 و ساعت 22:05
  عاقا من اینو امسال خوندم متوجه یچی نشدم اینو یه رپر نوشته؟؟؟؟؟؟؟
  تازه کارم بیرون داده؟؟؟
  پاسخ : سلام و درود کاربر گرامی..
  بله درسته
 • amin

  amin

  به تاریخ 1391/01/30 و ساعت 7:46
  کامل نبود ولی بعنوان خلاصه و مختصر میشه روش حساب کرد
آیکون دیدگاه کاربری

ثبت دیدگاه

کد امنیتی
برای تغییر کد روی تصویر، ضربه بزنید
لینک کوتاه کپی شد